Wakacje to czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia.

Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli stosujesz podobne reguły - to bardzo dobrze. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

Propozycja  zestawu ćwiczeń korekcyjnych do wykonania przez uczniów w domu.
1. Uwagi ogólne do ćwiczeń:
– strój sportowy, na boso
– ćwiczenia wykonuje dziecko zdrowe, wypoczęte w obecności rodzica
– rodzice( opiekunowie) starają się korygować postawę dziecka podczas ćwiczeń oraz zapewniają bezpieczeństwo
– wykonujemy 10-15 powtórzeń każdego ćwiczenia dostosowując do indywidualnych możliwości dziecka
– podczas ćwiczeń zwracamy uwagę na prawidłowy oddech.
2. Objaśnienie znaków
P.w. – pozycja wyjściowa
R– ruch

Szachowe rymowanki, które ułatwiają dzieciom zapamiętywanie reguł lub podnoszą na duchu:

• Król do króla się nie przytula - oznacza to, że biały król nie może stać obok czarnego króla czyli na sąsiednim polu. Zawsze musi być jedno pole odstępu między nimi.
  • Jeden szach, to nie strach - co może znaczyć, że można się obronić przed wieloma szachami i nie każdy szach jest matem kończącym  grę.
  • Dwa do przodu jeden w bok, taki jest konika skok( A.Modzelan)
  • Pat to nie mat.

Szach mat, oznacza, że król nie ma pól ucieczki, ani możliwości obronnych, ale w tym przypadku jest atakowany (szachowany).

Pat występuje wówczas, kiedy król nie jest atakowany (szachowany) i nie ma możliwości poruszenia się oraz figury tego samego koloru również nie mają możliwości ruchu. W partii na turnieju szachowym, kiedy jest pat – białe i czarne otrzymują ½ punktu, czyli „połowa zwycięstwa” i dlatego mówi się matuj nie patuj!

Samorząd Uczniowski na początku maja zorganizował konkurs dla osób chętnych na zdjęcie "Dzień Niepościelonego Łóżka". Oto rozstrzygnięcie konkursu a nagrody niebawem trafią do właścicieli. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
Pozdrawiamy serdecznie życząc wspaniałych i zdrowych WAKACJI :)  Członkowie SU

Nagrodzone zdjęcia należą do:
- Alex Kowalewski 5 F
- Sara Śliwa 8 B