17 listopada w murach naszej szkoły gościła pisarka – Anna Sakowicz. Niecodzienne zdarza się, aby odwiedzała nas osoba, która pisze książki.

Pani Anna przeprowadziła warsztaty dotyczące piśmiennictwa i drukarstwa. Szóstoklasiści mieli okazję wysłuchać informacji na temat historii powstania pierwszych rękopisów oraz narzędzi, którymi pisano. Uczestnicy spotkania otrzymali gęsie pióra, którymi z mozołem zapisywali na kartkach swoje imiona i nazwiska. Nie było to łatwe zadanie. Na co drugiej kartce gościł atramentowy kleks.

 

W czasie spotkania pisarka dłużej zatrzymała się przy prekursorze drukarstwa – Janie Gutenbergu. Z pasją opowiedziała o początkach drukarstwa, pierwszych drukowanych książkach. Przytoczyła także ciekawą historię losów Biblii Gutenberga z Pelplina.

Losami tej biblii pisarka jest bardzo zainteresowana, gdyż stanowią one oś wydarzeń jej najnowszej książki „Niedomówienia”.

Interesujące warsztaty nie były końcem spotkania z Anną Sakowicz. Dopiero wtedy rozwiązał się worek z pytaniami do pisarki. Czuliśmy się, jak na prawdziwym autorskim spotkaniu. Uczniowie zadawali najróżniejsze pytania – skąd czerpie inspiracje do pisania książek, jak tworzy swoich bohaterów literackich, gdzie najlepiej jej się pisze, kto jest pierwszym recenzentem książek,  czy można utrzymać się z pisania? Te i inne pytania padały z ust szóstoklasistów. Pani Anna cierpliwie odpowiadała.

Na koniec miała dwie rady, co do tego, aby zostać pisarzem – jak najwięcej czytać książek i nie bać się pisać, a zaczynać od krótkich form literackich. I mieć dużo, dużo cierpliwości w sobie.

                                                                                         opr. JCz