„Temu, kto lubi czytać książki, nigdy nie zabraknie wiernego przyjaciela”

 

Już po raz kolejny w niecodzienny sposób przywitaliśmy Panią Wiosnę. 21 marca odbyły się Wiosenalia. Tym razem motywem przewodnim była książka i wszystko, co z nią związane.

Młodsze klasy rozpoczęły ten dzień apelem. Dzięki rozwiązaniu rebusów dowiedziały się, jakie książki będą motywem przewodnim ich zajęć.

Klasy pierwsze doskonale bawiły się w towarzystwie „Słonia Trąbalskiego” Jana Brzechwy, klasy drugie marzyły o lataniu po przeczytaniu książki „Pilot i ja” Adama Bahdaja, natomiast klasy trzecie czytały fragmenty książki Łukasza Wierzbickego „Afryka Kazika”, a potem rozmawiały na temat trasy podróży bohatera. Każda z klas wykonywała także prace plastyczne, które prezentowane były na szkolnych korytarzach.

Klasy 4 – 6 również aktywnie spędziły ten czas. Poszczególne zespoły miały okazję zobaczyć, jak wygląda praca korektora w redakcji i poprawiały tekst naszpikowany błędami językowymi i ortograficznymi. Inne grupy tworzyły katalogi  biblioteczne, rozpoznawały tytuły i autorów książek, których fragmenty były czytane  przez szkolny radiowęzeł.

Część uczniów wykazywała się zdolnościami pisarskim i tworzyła fabułę niezwykłego opowiadania. W tym dniu uczniowie wykonywali także zakładki do książek.Najładniejsze będą wręczane pierwszakom w trakcie Pasowania na czytelnika.

Największą trudność sprawiało uczniom zadanie – okładanie książek. Któż jeszcze owija papierem książki?!

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole miał zachęcić uczniów do czytania, do korzystania z bogatego księgozbioru bibliotecznego, a przede wszystkim miał być dniem dobrej zabawy.

                                                                                                    Opr. A.Z, J.Cz.