Film „Tarapaty” jest o 12-letniej dziewczynce, która miała pojechać na wakacje z rodziną, lecz te wakacje zamieniły się w niezwykłą przygodę z nowymi przyjaciółmi- Olkiem i jego psem Pulpetem.

 Julka po zakończeniu roku szkolnego przyjechała do cioci. Na miejscu okazało się, że rodzice nie kupili jej biletu na lot do Kanady, gdzie miała się z nimi spotkać.  Musiała zostać u niej kilka dni i w tym czasie poznała przyjaciela, z którym wpakowała się w kłopoty i oboje byli nękani przez gang złodziejek, które jednak zostały złapane i wsadzone do więzienia. W filmie zostały  poruszone współczesne problemy takie jak: brak bezpieczeństwa, osamotnienie, brak przyjaciół. Główni bohaterowie to: Julka, Olek, ciocia Julki, pies Pulpet, Agata i gang opiekunek. Fabuła filmu przedstawia historię jak dzieciom  wpada w ręce plan prowadzący do skarbu. Wtedy właśnie zaczyna się przygoda. W drodze do zdobycia skarby staje gang opiekunek i pożeracz ananasowych cukierków, których papierki znaczą niejako drogę do skarbu. Jest to ciekawy element, który się powtarzał w filmie. W jednej z sekwencji filmu było pokazane okienko, za którym pędziły wagoniki metra. To było nawiązanie do  „światełka w tunelu”, że wreszcie skończą się tarapaty z odnalezieniem skarbu.

W fabule filmu zobrazowany został bardzo wyraziście  problem poszukiwania prawdziwej  przyjaźni. A Julka – główna bohaterka dowiaduje się, że to nie jest wcale taka prosta sprawa. Tłem muzycznym filmu jest piosenka, którą śpiewa Roma Gąsiorowska, wcielająca się w rolę oszustki Agaty.  Słowa piosenki: „Ile w życiu dasz, tyle z życia weźmiesz”, obrazują, że główna bohaterka zyskała dużo w swoim życiu poprzez zaangażowanie w nową przyjaźń.

Ten film gorąco polecają członkowie koła dziennikarskiego „Detektyw miejski na tropie” z  klasy 6c. Recenzja powstała na spotkaniu przy słodkościach w jednej z cukierni na mieście.